Markalaşma ve Pazarlama

Markalaşma

Marka oluşturma ya da markalaşma, aslında bir bakıma kendinizi anlamaktır da diyebiliriz. Ne yaptığınız, kimleri hedeflediğiniz, tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünüz markalaşma sürecinin bir parçasıdır. Kendinizi tanımadan, hikayenizi başkalarına anlatmanız da mümkün değildir.

Markalaşma sürecinin bir diğer basamağı ise işletmenizin dışarıdan nasıl göründüğüdür. Tüketicilerin sizin ve hizmetlerinizin hakkında yaptığı yorumlar da markanızın dışarıdan nasıl göründüğünü gösterir.

Markalaşma süreci uzun vadede tüketicileri sadık müşterilere dönüştürmek amacıyla yapılır. Tüketicilerin uzun vadede sizi tercih etmelerine sebep olacak durumların hepsi markalaşma sürecinin bir parçası olur.

Logo, kullanılan fontlar, kurumsal renkler ve trademark şirketinizin markalaşmasında önemli bir rol oynar.

.

Pazarlama

Pazarlama, markanızı tanıtmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için yaptığınız çalışmaların bir bütünüdür. Şirketinizin ürünlerini ve hizmetlerini dışarıya yansıtan mesajlar hazırlamak pazarlama çalışmaları arasında yer alır.

Sosyal mecralar üzerinde aktif olmak, tüketicilerle etkileşime geçmek, iletişimle ilgili yaptığınız çalışmalar, müşteri hizmetleriniz, web siteniz, sosyal mecralardaki profilleriniz ve marka imajınızı yansıtacak diğer tüm çalışmalar pazarlama adı altında yer alır.

Ürünlerinizi tanıtacak ya da marka imajınızı güçlendirecek içerik pazarlama çalışmaları yapmak, e-posta kampanyalarıyla tüketicilere ulaşmak, sosyal medya yönetimi yapmak ve bu kanallar için içerik oluşturmak da pazarlama çalışmaları arasında yer alır.

Pazarlamanın asıl amacı marka imajınızı farklı kanallar aracılığı ile dışarıya en iyi şekilde yansıtarak, ürünlerinizi ve markanızı tanıtırken, pazarda firmanızla ilgili bir talep yaratmaktır.